FM 200 GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ


Sistemin Genel Çalışma Prensibi
FM 200 sisteminde korunacak her mahal içine ayrı tüp veya tüp grubu yerleştirilecektir. Her bir FM 200 mahali için ayrı bir Söndürme Kontrol Paneli bulunacaktır. Her bir FM 200 Söndürme Kontrol Panelinin hata, arıza, alarm, gaz boşaldı durumu adresli yangın izleme panelinden izlenecektir. FM 200 sisteminde algılama detektörleri her bir mahal içerisinde çapraz zon prensibine göre yerleştirilecektir. Bunun anlamı söndürme işleminin kendiliğinden başlaması için, panelin her iki zonundaki dedektörlerin de algılamayı yapması gerektiğidir. FM 200 çapraz zonların her birine, noktasal tip dedektörler yerleştirilecektir. FM 200 kontrol panelinin 1. zonuna bağlı olan dedektörlerden biri algılama yaptığında, siren kesik kesik çalmaya başlayacaktır. FM 200 2.zona bağlı olan bir dedektör de algılamayı yaptığında, siren devamlı olarak calmaya başlayacak ; bununla birlikte FM 200 gazın mahale boşalması için önceden panele tanımlanan süre (30 sn.) geri saymaya başlayacaktır. FM 200 kontrol panelinde programlanan geri sayma süresinin bitiminde FM 200 Söndürme Kontrol Paneli, gaz tüplerinin içerisindeki gazı mahalde boşaltacaktır. Bu esnada panel üzerindeki bekletme butonuna basılı tutulduğu süre içinde panel boşaltma fonksiyonlarını durduracaktır. Bekletme butonu serbest bırakıldığı takdirde 10 sn. geri sayma işleminin ardından FM 200 gazı mahale boşalacaktır ve flaşörlü siren devreye girecek ve hem ışıklı hem sesli uyarı başlayacaktır. Flaşörlü siren devreye girdiyse mahale FM 200 gazı boşalmış demektir.
- Geri sayma süresi başladıktan sonra, sayımı manuel olarak durdurmak için “bekletme butonu “ olacaktır. Bekletme butonu basılı tutulduğu sürece geri sayım sayacı işlemeyecektir. Buton bırakıldığında sayım kaldığı yerden devam edecek ve süre bitiminde FM 200 gazı otomatik olarak boşaltılacaktır.
- Detektör tetiklemesinden bağımsız olarak, gazın elektronik olarak boşaltılabilmesi için bir “boşaltma butonu” olacaktır. Butona basıldığında FM 200 gazı mahale boşaltılabilecektir.
- Ayrıca FM 200 tüplerinin söndürme paneline bağlı detektörlerden kumanda almaksızın elle boşaltılmasını sağlayacak mekanik kumanda sistemi bulunacaktır.
- Damperler birinci alarmdan sonra veya boşaltma butonuna basıldığında kapatılacaktır.
- Kapılar manyetik kontakt ile adresli FM 200 yangın izleme panelinden izlenecektir.
FM 200 Gaz Özellikleri
- FM 200 gazı renksizdir, kokusuzdur ve iletken değildir.
- FM 200 gazı ozona zarar vermezFiziksel olarak söndürme yapar.
- FM 200 gazı fiziksel olarak söndürme yapar.
- FM 200 gazı boşalım sonrası artık bırakmaz temizlik gerektirmez.
- FM 200 gazı insan bulunan mekanlarda güvenle kullanılabilir.
- FM 200 gazı en yaygın kullanılan Halon 1301 alternatifidir.
- FM 200 gazı ekonomiktir.
- FM 200 gazı az yer kaplar.
- FM 200 gazı boşalma süresi 10 saniyedir

[table id=6 /]
FM 200 Sisteminde Kullanılan Ekipmanlar ve Teknik Özellikleri
FM 200 Silindirleri :
- FM 200 silindirleri çelikten imal edilmiş olmalıdır.
- FM 200 silindir kapasiteleri 5lt ila 120lt arasında 42bar basınçta, 142 ila 240lt kapasitelerde ise 25 bar basınçta seçilmelidir.
- FM 200 silindirinin test basınçları, yukarıda belirtilen silindir hacimlerine göre belirlenen işletme basınçlarının 1,5 kez daha fazla basınçta test edilmiş olmalıdır. FM 200 Vana Grubu:
- FM 200 vana grubu üzerinde manometre yer almalıdır. Manometre üzerinde operasyon basıncı – düşük basınç göstergeleri yer alacaktır. Her biri ayrıca renklerle kodlandırılacaktır.
- FM 200 vana grubu üzerinde, solenoid vananın, gelecek olan uyarıyı vanaya iletileceği bir port olmalıdır.
- FM 200 silindiri içinde yer alacak olan sifon düşey kullanımlar için dik, yatay kullanılacak olan silindirlerde de yatay olacak şekilde imal edilmelidir. Sifon, gazın dışarıya atılması maksadıyla vana grubuna uyumlu çalışacak şekilde imal ve monte edilmelidir.
- Boşalan FM 200 silindirlerin yeniden dolumu için vana üzerinde uygun düzenek yer almalıdır.
- FM 200 vana grubu içinde “Rubber disc” diyafram olmalıdır. Bu kısım vananın uygun basınç altında çalışmasını sağlayacak olan parçadır. Değiştirilmesi gerektiğinde orijinal ile değişecek ve yeniden FM 200 gazı dolumu gerçekleştirecek şekilde olmalıdır.
FM 200 Selenoid Vana ( Esas tetikleme mekanizması)
- FM 200 sistemi elektrikli kısım ve pnömatik tetiklemede kullanılacak olan mekanik kısım olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır.
- Elektrikli kısım 24 VDC , Bobin rezistansı 100 Ohm , bekleme anındaki amperaji 30 mA Yangın anında çektiği akım 1 Amp den aşağı olmamalıdır.
- FM 200 sisteminde selenoid vana 5 C – 49 C arasında % 100 verimlilikle çalışmalıdır.
- FM 200 sistemi selenoid vana tetikleme sistemi direkt olarak HFC227ea (FM 200 silindirinin) silindirinin üzerinde veya yardımcı azot silindiri üzerinde bulunmalıdır. Tetiklemede azot silindiri kullanılıyorsa, en az 200 ml kapasiteli olacaktır. Azot silindirinin en az 60 barda dolumu yapılmış olmalıdır.
- Solenoid vananın elektrikli veya manuel olarak tetiklenmesinden sonra vana grubu FM 200 gazını direkt olarak mahalle gönderecektir. Tetiklemede azot silindir kullanılıyorsa, bu silindir devreye girecek ve basınçlı azot gazı , pilot hortumla silindir üzerinde yer alan vana grubunu tetikleyecektir.
FM 200 Yardımcı Tetikleme Mekanizması
- Fm 200 sisteminde yardımcı tetik mekanizmasında tetikleme işlemi sadece pnömatik olarak gerçekleşecektir.
- İkinci FM 200 silindirinden itibaren grubun tüm FM 200 silindirlerinde yardımcı mekanizmalar kullanılacaktır. FM 200 Yardımcı tetik mekanizmasında 2 pilot hortum kullanılacaktır. Biri FM 200 silindir vanasına diğeri ise diğer yardımcı tetik mekanizmasına uzayacaktır. Son yardımcı tetik mekanizmasında ise sadece 1 pilot hortum kullanılacaktır.
FM 200 Sistem Nozulları
- FM 200 sisteminde kullanılacak nozullar, proje ve hidrolik hesaplara göre elde edilecek sonuçlara uygun çap ve tipte olmalıdır. FM 200 nozulları aluminyum veya pirinçten mamul olacak pirinç olanların üzerine kromaj kaplanacaktır.
- FM 200 nozulları, hesaplanmış miktardaki FM200 gazının korunacak ortama max. 10 sn içerisinde boşalmasını sağlayacak sayıda ve çapta olmalıdır. Duvar tipi FM 200 nozulları 180 derece veya 360 derece merkezi nozulların boşaltma delikleri standart olmalıdır.Hesap sonucu delinen diyafram orifisi ilgili FM 200 nozuluna monte edilerek kalibrasyon sağlanmalıdır. ½”-2” çaplarda olabilecektir.
FM 200 Kollektörleri
- İki veya daha fazla FM 200 silindirinden oluşan söndürme gruplarında FM 200 gazının akışının sağlıklı olarak ve aynı zamanda olmasının temin etmek üzere kolektör imal edilmelidir.
- Üzerinde her FM 200 silindirinden gelen boru bağlantısı üzerinde çekvalf bulunmalıdır.
- Kollektör üzerinde basınç anahtarı için özel bir bağlantı elemanı yer alacaktır.
FM 200 Basınç Anahtarı ( Pressure switch )
- FM 200 gazının boşalması ile beraber, kollektörden çıkan FM 200 gazını algılayarak, yangın alarm paneline bilgi veren anahtar, her kollektör için 1 adet olmak üzere monte edilecektir. Resetlemek için üzerinde kol bulunmalıdır.
- FM 200 sisteminde kullanılan basınç anahtarı IP 65 koruma sınıfında üretilmiş olacaktır.
- FM 200 sisteminde kullanılan basınç anahtarı 5 A, 220 v AC- 1A 24 V DC akım çekecektir.
Opsiyonel Ürün: FM 200 Düşük basınç Anahtarı (Low Pressure switch)
- Tercihe bağlı ürün: FM 200 gazının basıncının azalması ile beraber, yangın alarm paneline bilgi veren anahtar her FM 200 silindiri için 1 adet olmak üzere monte edilecektir.
FM 200 Sistem Boruları
- FM 200 dağıtım boruları, FM 200 gazının kolektörden koruma yapılacak ortama taşınmasını sağlar.
- Basınç düşürücü sonrası FM 200 boruları dikişsiz çelik çekme malzemeden min . ASTM Sch 40 ve üzeri veya eşdeğeri DIN standartlarına uygun olmalıdır.
- Minimum 90 bar dayanım basınçlı fittingsler dövme çelikten imal edilmelidir. FM 200 boruları tavana ve duvara çelik dubel ile özel askı elemanları ile bağlanır. Döküm patent fittings kullanılmayacaktır.
FM 200 Montaj destek elemanları
- FM 200 silindirlerin, düşmesini engellemek ve rijit bir montaj elde edebilmek için, her FM 200 silindiri için yapılmış özel bir çelikten üretilmiş şerit halinde ankraj kullanılacaktır.
- Rengi FM 200 silindirleri ile aynı veya siyah olacaktır.
- FM 200 destek elemanlarının duvara montajının yapılması için en az 40 x 40 x 4 mm galvaniz profil kullanılacaktır.
- Keza FM 200 borularının, tavan kotunda veya proje gereği olarak yüksek tavanlı yerlerde 4.8 metrenin daha yukarıda FM 200 boru ve FM 200 nozul montajı yapabilmek için boru askıları ve kelepçeleri kullanılacaktır.
FM 200 Yangın Söndürme Kontrol Sistemi

FM 200 Söndürme Kontrol Paneli
- FM 200 sistemi kontrol paneli mikro işlemcili olmalıdır. FM 200 kontrol paneli çapraz bölge (Cross Zone) prensibine göre çalışacaktır. İki adet 7Ah 12VDC kurşun asit aküsü ile beraber olacaktır. Yeterli sayıda durum LED göstergesi ve hata LED göstergesine sahip olmalıdır. Programlanabilir gecikme, alarm rölesine ve başlatma düğmesine sahip olmalıdır. FM 200 sistemine göre gecikme süresi 0-60sn arasında programlanabilmelidir. Panel kapağı üzerinde onaylama (acknowledge), harici siren susturma(signal silence), reset, devre dışı bırakma (output disable) butonu bulunmalıdır. Devre dışı bırakma butonu siren ve/veya solenoidleri devre dışı bırakabilme özelliğine sahip olacaktır. Ayrıca olası bir alarm durumunda elektrik panosuna kuru kontak göndererek klimaları devre dışı bırakabilmelidir(Elektrik panosu bu kuru kontak ile bu işlemi yapabilir özellikte olmalıdır.).Her bir algılama çıkışından, 25 adet dedektörü izlenebilmelidir. Bu sayede korunan alanda en fazla 50 adet dedektör izlenebilecektir.
- FM 200 Söndürme paneli üzerinde aşağıdaki fonksiyonlar izlenebilir olmalıdır.
• FM 200 Sistem devrede
• FM 200 Sistem hatası
• FM 200 Zone hatası
• FM 200 Boşaltma hatası
• FM 200 Zone alarm
• FM 200 Alarm ses kesme
• FM 200 Abort hatası
- FM 200 Söndürme paneli aşağıdaki özelliklerde olmalıdır.
• 3 adet dedektör zon çıkışı
• (3. zon algılama zonu olarak kullanılabilir.)
• 2 adet boşaltma çıkışı ( 4 adet solenoid tetikleme)
• 4 adet kontak (3 Amper @ 30 VDC/120VAC)
• 2 adet izleme çıkışı (Örn; Düşük Basınç Alarmı, Kapı açıldı bilgisi)
• 1 adet bekletme butonu giriş çıkışı
• 1 adet boşaltma butonu giriş çıkışı
• 3 adet uyarı cihazı çıkışı (siren vb. Için)
• Teknik Özellikler
• Enerji giriş : 240 VAC / 50 Hz
• Boyutlar : 362 mm x 152 mm x 483 mm
• Çalışma sıcaklığı: 0 ile 49 santigrad derece arası
• NEMA 1 korumalı, mavi veya kırmızı renk, çelik kasa ve kapak
FM 200 Hissedici elemanlar
- FM 200 hissedici elemanlar, ortamda çıkabilecek bir yangının özelliğine göre, duman veya ısıyı uygun şekilde algılayarak belirleyip, FM 200 kontrol paneline sinyal olarak iletebilecek yapıda olacaktır.
- Her bir detektör algılama alanı 30m2 alanı geçmeyecektir. Asma tavan ve döşeme olan yerlerde, tavan ve döşeme içine de tesis edilecektir. FM 200 Bekletme Butonu
- FM 200 sistemi genel alarm durumundayken kontrol panelinin geri sayma süresini durdurur veya geri saymayı yeniden başlatır.
- FM 200 bekletme butonu basılınca durdurma işlemini yapan özellikte olmalıdır.
FM 200 Manuel Boşaltma Butonu
- Manuel olarak devreye alındığında kontrol paneline FM 200 gazını boşalt sinyali gönderir.
- FM 200 Kontrol paneli bu komut ile FM 200 gazını ortama boşaltma işlemine başlar. Çift hareketle aktive olan tip olmalıdır.
FM 200 Sireni
- Alarm sinyali, FM 200 gazını söndürme yapılacak ortama bildirir.
- FM 200 sireni, 18- 24 VDC farklı seslere ayarlanabilir ve min 80dB özelliğinde olacaktır.
FM 200 Flaşörlü Sireni
- FM 200 gazının ortama boşalma işleminin başladığını bildirir.
- FM 200 flaşörlü sireni söndürme yapılan mahalin girişinde görünür bir yere konulacaktır.
- FM 200 flaşörlü sireni, 18-24 VDC, farklı seslere ayarlanabilir olacaktır.
FM 200 Sisteminin Kullanıldığı Yerler:
• Bilgi işlem merkezleri,
• İletişim sistemleri,
• Medikal malzemeler,
• Tıbbi ve Endüstriyel Laboratuvarlar,
• Tarihi ve sanat değeri yüksek eşyalar ,
• Telefon santralleri,
• Telekominkasyon Odaları,
• Jeneratör ve UPS odaları,
• Değerli Malzeme depoları,
• Transformatör ve Güç dağıtım Panoları,
• Elektrik Dağıtım Panoları,
• Türbin Kabinleri,