STANDARTLAR & ONAYLAR

LPCB (Loss Prevention Certification Board), yangından korunma alanında üretilen ürünlerin, sorunsuz bir şekilde çalışmalarını garantiye almak için gereken standartları belirleyen uluslararası bir sertifika organizasyonudur.

VdS, yangın alarm sistemleri ve güvenlik konusunda Almanya’nın önde gelen bağımsız test enstitülerinden birisidir. VdS, uzun yıllardır hizmet vermektedir ve German Insurance Association (GDV) iştirakidir. Çok sayıda akreditasyon kuruluşu tarafından kabul gören VdS, Avrupa’da emniyet ve güvenlik pazarlarının içindeki neredeyse tüm grupların güvenini toplamıştır. VdS sertifikası; kurum, kuruluş ve özel tüketicilere, yüksek kaliteli ve orta karar ürün ve hizmetleri ayırt etme konusunda yönlendirmeyi amaçlamaktadır. VdS, yangından korunma ve güvenlik konularında en son teknolojiyi takip ederek sürdürülebilir standartlar belirlemek için sürekli olarak kendini güncellemektedir. Hazırlamış olduğu eğitimler ve çıkartmış olduğu yayımlarla da gerek personel gerekse tüketiciyi sürekli olarak bilgilendirmektedir.

Hizmet üreten sektörlerde, iş yerleri, kurum veya kuruluşların verdiği hizmetlerin yeterliliğinin, ilgili Türk Standardına ve/veya Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan kriterlere uygunluğunu gösteren ve akt edilen sözleşme ile kullanılabilen, geçerliliği 1 yıl olan belgedir. Bu belge tüketiciye verilecek hizmetlerin ve çeşitli iş yerlerinin mevzuata uygunluğunu, imkân ve kabiliyetlerinin yeterliliğini gösterir.

FM (Factory Mutual), özel ve büyük riskleri sigortalayan FMI (Factory Mutual Insurance) şirketinin,malzeme ve sistemlere performans onayı veren bağımsız teknik kuruluşudur. Yangın pompalarında FM onayı, NFPA 20 gerekleri dikkate alınarak verilmektedir.

CE işareti, Avrupa Birliğinin (AB), teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla ürünlerin teknik yapılarına ilişkin mevzuatı daha basit ve genel hale getirmek için 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ve tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösteren ve Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir Birlik işaretidir.

1896 yılında kurulan uluslararası kar amacı gütmeyen NFPA misyonu, yaşam kalitesini arttırmak, dünya çapında hayati tehdit oluşturan yangın ve diğer tehlikeleri kodlar ve standartlar oluşturarak, araştırma yaparak ve eğitim vererek dünya yükünü azaltmaktır. NFPA 300´den fazla kod ve standartlar oluşturmuştur. 70.000’ den fazla üyeye sahiptir.

Bağımsız bir ürün güvenlik sertifikasyon kurumu olan UL, ABD merkezli, temel olarak güvenlik konusuna yoğunlaşan, bağımsız ürün güvenlik sertifikasyon kurumudur. Ürünler, malzemeler, bileşenler, montajlar, aletler ve teçhizatlar için standartlar ve test prosedürleri geliştirir. Çoğunluğu kendisi tarafından geliştirilen güvenlik standartlarına uygun ürünlere sertifika verir. Dünya çapında 62 laboratuvar, test ve sertifikasyon tesisinden oluşan UL şirketler ailesi ve servis sağlayıcı ağı 99 ülkedeki müşterilere hizmet vermektedir.