KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü söndürme, yanıcı, sıvı kimyasal maddelerin veya yakıtların söndürülmesinde kullanılır. Kimyasal özelliklerine göre; protein bazlı, sentetik bazlı, film oluşturucu, alkole dayanımlı köpük çeşitleri bulunmaktadır. Köpüklü söndürme sistemleri otomatik veya manuel olarak dizayn edilir. Köpük, genel olarak, köpüklü sprinkler sistemi, köpüklü yangın dolapları, tank söndürme sistemi, köpüklü monitör sistemi, köpük jeneratörü gibi söndürme sistemlerinde kullanılır. Köpüklü söndürme sistemleri tank tarlalarında, petrokimya tesislerinde, limanlarda, yakıt aktarma istasyonlarında, uçak hangarlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Köpüklü sistem saha elemanları:

Ø  Köpük yapıcı

Ø  Köpük sprinkleri

Ø  Köpük hücresi

Ø  Yönlendirme yapılabilen köpük spray nozulları

Ø  Sabit köpüklü su boşaltma ağızları

Ø  Köpüklü su monitörleri (exproof ortamlarda kullanılan hidrolik ve elektrikli tip monitörler dahil)

Ø  Köpük dolabı

Ø  Taşınabilir köpüklü su istasyonları

Ø  Hangarlarda yere döşenen nozullardan meydana gelmektedir.

 

Köpük Konsantrasyon Tipleri


Köpük konsantrasyonları köpüğün cinsine ve özelliğine, genleşme oranına, burn-back (geri yanma) direncine, söndürme süresine göre seçilmektedir. En sık kullanılan köpük konsantrasyon tipleri;

 

AFFF(Aqueous Film-Forming concentrate) :

 Özellikle hidrokarbon gibi alevlenebilir sıvı yangınlarında kullanılır. Alevlenebilir sıvının üzerini kapatır ve yüzeyinde bir film tabakası oluşturur. Düşük enerji girişi yakıt yüzeyinde yüzen yüksek kaliteli köpük battaniye üretmek gerekir. Hızla yakıt yüzeyini örten olarak, AFFF hidrokarbon yakıt yangınları (benzin, gazyağı, motorin, vb) en hızlı müdahaleyi sağlar. AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu, bu ajanlar kullanılabilir % 1,%3 olarak ve % 6 ürünün oranlama hızında kullanmak için konsantreleri (örneğin, 1% 1 bölüm 99 parça su konsantre) olacaktır.

AR-AFFF(Alcohol-Resistant Aqueous Film Forming Foam Concentrate): 

%3-%3, %3-%6 yüzdelerinde üretilmektedir. Polar solvent/alkol yangınlarında kullanılır. Alkole dirençli sulu film oluşturan köpük (AR-AFFF) köpük battaniye ve yakıt yüzey arasında fiziksel, polimer membran bariyer oluşturur. AR-AFFF, B Sınıfı hidrokarbon yangınları (dizel, benzin, gazyağı vb) ve polar solvent / suya karışabilir yakıt yangınları (alkol, keton, metanol) ve MTBE ürünleri için en uygun köpük tipidir. Ayrıştırılabilir ve çevre dostu, AR-AFFF da A sınıfı yangınlar üzerinde etkilidir.

Yüksek genleşmeli köpük konsantrasyonları: 

%1.5 ila %2.5 konsantrasyonları arasında üretilmektedir. Sentetik bazlı, yüksek genleşmeli köpük konsantreleri düşük, orta ve yüksek genleşmeli köpük ekipman üreten cihazlarla kullanılmak için uygundur.


Protein köpükleri: 

Sadece Hidrokarbon yakıtları için kullanılır. Homojen ve sabit köpük oluşturur. Sadece aspirated tip(genleşme oranı daha yüksek olan tip 6-12:1) köpük nozulları ile kullanılabilir.

 

Sistemin Kullanım Alanları

 

Özellikle (B), sınıfı yangınlarda en iyi çözümlerden biri olan köpüklü sistemlerinin kullanım alanlarına ait örnekler aşağıda sunulmuştur,

• Akaryakıt, yanıcı parlayıcı kimyasal madde tankları ve taşma havuzları,

• Yanıcı parlayıcı kimyasal madde depoları,

• Uçak hangarları,

• Yakıt dolum istasyonları,

• Yanıcı parlayıcı madde imalat alanları, proses hatları,

• Orman yangın savunması (Uçak ve araç),

• Deniz Sektöründe kimyasal madde tankerleri, kargo tankları,

• Tersane, havuz, rıhtım, iskele ve marinalarda,

• Kurtarma romörkörlerinde, yangın savunma gemilerinde, tankerlerde,

• Rafinerilerde tüm üretim sahalarında,

• Helikopter iniş platformlarında (Heliped),

• Havalanı bakım tesislerinde,

• İlaç, kimya, boya, gıda, lastik, baskı ve plastik sanayi tesislerinde,

• Askeri maksatlı açık ve kapalı depolar, dolum tesislerinde,

Yukarıda belirtilen kullanım alanları için tasarlanmış yangın dolapları, monitör ve mobil üniteler de ithal edilmektedir. (D) sınıfı yangınlarda kullanılamaz.